Naturalne metody impregnacji drewna cieszą się ogromną popularnością. Są one skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Bardzo ciekawym produktem do naturalnej impregnacji drewna oraz materiałów drewnopochodnych jest pokost lniany. Można go stosować zarówno we wnętrzach, jak i na dworze na przykład w ogrodzie lub na tarasie. Dowiedz się, czym jest pokost lniany, jakie ma właściwości i czy warto go zastosować jako środek do impregnacji drewna?
Czym jest i jak działa pokost lniany?
To tradycyjny środek wykorzystywany od stuleci do zabezpieczania drewna. W praktyce jest to po prostu zagęszczony olej lniany. Jest to preparat niezwykle skuteczny, łatwy w użyciu i wielofunkcyjny. Jego typowe zastosowania to oczywiście impregnacja przedmiotów wykonanych z drewna oraz materiałów drewnopochodnych, jednak możemy go również wykorzystać do impregnacji tynków oraz innych powierzchni porowatych, które będziemy następnie malować farbami ftalowymi lub olejnymi.
Pokost lniany to produkt tradycyjny i naturalny stanowiący zagęszczony olej lniany. Najczęściej spotykany jest pokost bezbarwny, ale dostępnych jest także kilka wersji kolorystycznych zawierających pigmenty delikatnie barwiące drewno.
Środek ten można stosować zarówno na miękkim, jak i na twardym drewnie. Nakłada się go jedną lub dwoma warstwami, a jego zadaniem jest zabezpieczanie drewna przed pękaniem i wysychaniem, a także chłonięciem wilgoci. Dodatkowo wzmacnia on i ożywia naturalny kolor drewna lub - w przypadku wersji barwiącej - zmienia go.
Preparat ten wnika głęboko w strukturę drewna i wypełnia jego pory. Powierzchnie drewniane zabezpieczone takim produktem nabierają właściwości hydrofobowych, co chroni je przed porastaniem przez mchy, porosty, glony oraz grzyby.
Pokost lniany jako środek do impregnacji drewna
Pokost lniany - zastosowanie
Nadaje się on do stosowania zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Możemy nim zaimpregnować takie powierzchnie, jak na przykład:
- boazerie
- półki
- meble
- zabudowy drewniane
- parapety drewniane
- drewniane przedmioty ozdobne jak dekoracyjne figury lub rzeźby czy kwietniki do kwiatów
- meble ogrodowe
- altany
- płoty
- huśtawki
- ławki
- taras
- karmnik dla ptaków
- budę dla psa.
Pokost lniany środkiem do impregnacji drewna
Zasady impregnacji drewna tym olejem lnianym są proste - zostały opisane poniżej.
1. Przygotowanie drewna do impregnacji
Powierzchnie drewniane przeznaczone do pokostowania powinny być suche, czyste i bez plam żywicznych. Surowe drewno trzeba zeszlifować nieco papierem ściernym, aby zmniejszyć jego chropowatość. Drewno bądź tynk, które będziemy pokostować, należy także dokładnie odpylić i odkurzyć oraz usunąć z niego za pomocą rozpuszczalnika lub benzyny bezaromatycznej wszelkie tłuste plamy oraz krople żywicy.
2. Nakładanie pokostu lnianego
Olej ten nakłada się jedną lub dwoma warstwami. Zaleca się przed rozpoczęciem nakładania podgrzać pokost lniany w kąpieli wodnej do temperatury 50-60 stopni, dzięki czemu będzie on lepiej wchłonięty przez drewno. Jeśli stosujemy preparat pierwszy raz na surowym podłożu, wówczas można go rozcieńczyć nawet w 30-50%, jeśli producent dopuszcza taką ewentualność (w tym celu sprawdźmy informację na opakowaniu). Dzięki temu środek nie będzie tak gęsty i jego nakładanie będzie znacznie ułatwione.
Na mniejsze powierzchnie do nakładania można użyć pędzla. Nakładamy go obficie i głęboko wcieramy, aby ładnie wniknął w drewno. Na duże powierzchnie stosuje się nanoszenie metodą natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego.
Miękkie drewno bardzo mocno chłonie pokost, dlatego w jego przypadku najczęściej nakładamy dwie warstwy. Przy czym drugą możemy nałożyć dopiero po wyschnięciu pierwszej. W przypadku twardych gatunków takich jak jesion czy dąb z reguły wystarczająca jest jena warstwa preparatu.
3. Schnięcie pokostu lnianego
Całkowicie naturalny produkt (bez żadnych syntetycznych dodatków) schnie dosyć długo, bo aż 48 godzin. Dostępne są również inne warianty zawierające chemiczne dodatki przyspieszające schnięcie (sykatywy). Takie preparaty schną o połowę krócej, czyli maksymalnie 24 godziny.
Pamiętajmy, że producenci wskazują czas schnięcia w tak zwanych warunkach optymalnych, czyli przy temperaturze 22 stopnie oraz wilgotności powietrza 50-60%. Przy niższej temperaturze lub wyższej wilgotności powietrza czas wysychania ulega wydłużeniu.
Cena pokostu lnianego
Cena zależy od rodzaju. W sprzedaży dostępne są zarówno produkty przeznaczone do standardowego zabezpieczania drewna, jak i takie specjalistyczne - środki przeznaczone do impregnacji drewna szczególnie narażonego na działanie wody, przykładowo do impregnacji powierzchni drewnianych na jachtach. Za 1 litr zwykłego pokostu lnianego zapłacimy 20-30 zł. Z kolei pokost specjalistyczny to już nawet dwukrotnie większy wydatek, gdyż kwota oscyluje w granicach 50-60 zł za litr preparatu. Produkt ten kupimy w marketach budowlanych i specjalistycznych sklepach z drewnem. Najczęściej jest on dostępny w opakowaniach o pojemności 1 litra, jednak przy dużym zakresie prac ekonomiczniej będzie kupić od razu wiaderko zawierające 5 lub 10 litrów.
Komentarze