Koszyk 0

RĘKODZIEŁO LUDOWE DAWNIEJ I DZIŚ

June 19, 2018

Rękodzieło ludowe dawniej i dziś, czyli czym inspirują się współcześni twórcy

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się w ostatnich latach rękodzieło inspirowane sztuką ludową, a wykształcony nurt nazwano etnodesign’em. Jeżeli przyjrzymy mu się z bliska dostrzeżemy niesamowite bogactwo form i kolorów – krótko mówiąc to bezkresne morze inspiracji dla rękodzielników. Powrót do tradycji ma ogromne zalety – możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju dzieła oraz być spokojni, że tradycja i wiedza na temat rękodzieła ludowego nie odejdzie w zapomnienie. Dziś chcielibyśmy pokazać Wam skąd artyści czerpią pomysły na rękodzieło w stylu folk.

Idealną „ludową” inspiracją mogą być wycinanki łowickie. Zachwycają efektownymi i kontrastującymi ze sobą kolorami oraz precyzją wykonania. To stanowczo test cierpliwości dla osób decydujących się na działanie w tym kierunku. Wycinanki służyły niegdyś do upiększania chat wiejskich. Misternie wycinane kwiaty, koguciki i scenki sytuacyjne obrazujące życie polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku naklejano na ściany czy piece. Wyobraźcie sobie tylko, jak pięknie musiały wyglądać wnętrza udekorowane takimi rękodzielniczymi dziełami.

Obecnie wzory łowickie wróciły do łask i są chętnie wykorzystywane przez artystów rękodzielników, którzy także tworzą wycinankowe obrazy do powieszenia na ścianę, ale nie tylko. Graficzne motywy inspirowane wycinanką łowicką możecie zobaczyć niemal wszędzie, powszechnie stosuje się je m.in. na ubraniach (Folker na Artist Room), pościelach (Ślicznakołderka.pl na Artist Room), dywanach, meblach, naczyniach i wielu innych wyrobach artystycznych. Często możemy zobaczyć barwne ornamenty roślinne na czarnym tle i to nie jest przypadkowe zestawienie kolorystyczne. Tak tworzono jeden z rodzajów łowickich wycinanek tzw. gwiozdy – na wyciętym wzorze z czarnego papieru naklejano kontrastujące elementy kolorowe.

Innym przykładem, który oddaje nasze zamiłowanie do folkloru jest ceramika, tak lubiana przez większość osób ze względu na swoje walory zarówno dekoracyjne jak i użytkowe. W tej kategorii również występuje bardzo bogata różnorodność form i malowanych na nich wzorów. Techniki wyrobu oraz ozdabiania ceramicznych dzieł nawiązują do wzornictwa pochodzącego z różnych zakątków Polski - znajdziecie tu wpływy tradycji m.in. łowickiej, kaszubskiej czy kujawskiej. Jeżeli szukacie jedynych w swoim rodzaju kubków, talerzy, dzbanów, wazonów lub innych praktycznych i pięknych przedmiotów, pomyślcie o artystach zajmujących się tworzeniem ceramiki inspirowanej sztuką ludową. Jesteśmy pewni, że np. kawa będzie smakować lepiej ze szkliwionego kubka z motywem inspirowanym np. kaszubskim ornamentem bądź łowicką wycinanką.

Motywami ludowymi artyści ozdabiają niemal wszystkie przedmioty codziennego użytku przez co stanowią bardzo ciekawy i wyróżniający akcent we wnętrzach czy ubiorze. Jak każde rękodzieło, tak i to inspirowane folklorem, wyróżnia się wysoką jakością, biorąc pod uwagę stronę wizualną jak również technikę wykonania. Pamiętajcie, nie ograniczajcie swojej wyobraźni i odkrywajcie uroki tradycyjnej sztuki ludowej z różnych zakątków Polski, bo ile regionów tyle inspiracji.



Zespół ARTISTROOM.PL